Sınavlar

İş Yeri Hekimliği Sınavı 2024

İLK DEFA EĞİTİM ALARAK İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI-İŞYERİ HEKİMLİĞİ SINAVINA KATILACAKLAR

İlk defa eğitim alarak anılan sınava katılacak iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi adayları için önemli tarihler aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI – İŞYERİ HEKİMLİĞİ TEMEL EĞİTİMİ

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI – İŞYERİ HEKİMLİĞİ TEMEL EĞİTİMİ İÇİN TARİHLER
Eğitim Kurumlarının Program Giriş TarihiEn Geç 06  Şubat 2024 Saat 23:59
Eğitim Programı Başlangıç TarihiEn Geç 10 Şubat 2024
Teorik Eğitim (Uzaktan ve Örgün Eğitim) Bitiş TarihiEn Geç 10 Mart 2024
Uygulamalı Eğitim Bitiş Tarihi (Staj Yerinin Bildirilmesi ve Taraflarca Onaylanması Dahil)En Geç 15 Mart 2024 Saat 23:59
Program Bitiş Tarihi (Uzaktan, Örgün ve Uygulamalı Eğitimin Onaylanması Dahil)En Geç 15 Mart 2024 Saat 23:59

Uygulamalı eğitimi tamamlayan adaylar için, staj yapılan işyerinin İSG-KATİP üzerinden bildirilip, İSG profesyoneli ile işyeri e-bildirge kullanıcısı tarafından en geç 15 MART 2024 saat 23:59’a kadar onaylanması gerekmektedir.

Eğitimini başarıyla tamamlayan adayların bilgileri (devamsızlık süresini aşmayan ve uygulamalı eğitimi belirtilen tarihe kadar onaylananlar) ÖSYM’ye otomatik olarak bildirilecek, bu adayların İSG-KATİP’ten başvuru veya evrak göndermesine gerek bulunmayacaktır. Ancak, 15 MART 2024 tarihinden sonra eğitimini tamamlayan adaylar 05 MAYIS 2024 tarihinde yapılacak sınava giremeyeceklerdir.


İLK DEFA EĞİTİM ALARAK DİĞER SAĞLIK PERSONELİ SINAVINA KATILACAKLAR

Diğer Sağlık Personeli Temel Eğitimi İçin Tarihler:

Eğitim Kurumlarının Program Giriş Tarihi: En Geç 25 Şubat 2024 Saat 23:59

Eğitim Programı Başlangıç Tarihi: En Geç 29 Şubat 2024

Program Bitiş Tarihi (Uzaktan ve Örgün Eğitim): En Geç 15 Mart 2024 Saat 23:59

ÖNEMLİ NOT: Programa katılacak adaylar, mezuniyet bilgilerini İSG-KATİP Kişi Kartı üzerinden kontrol etmelidir. Mezuniyet bilgilerinde eksiklik bulunan adaylar, Mezuniyet Belgesi Bildirimlerini en geç 23 Şubat 2024 Saat 18:00’e kadar İSG KATİP üzerinden eksiksiz şekilde yapmalı ve bildirimlerini onaylanmasını takip etmelidir.

Eğitimini başarıyla tamamlayan adayların bilgileri (devamsızlık süresini aşmayan) İSG-KATİP’ten otomatik olarak çekilerek ÖSYM’ye bildirilecek, başvuru veya evrak gönderme gerekliliği bulunmayacaktır. Ancak, 15 MART 2024 tarihinden sonra eğitimini tamamlayan adaylar 05 MAYIS 2024 tarihinde yapılacak sınava giremeyeceklerdir.


DOĞRUDAN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI-İŞYERİ HEKİMLİĞİ SINAV TÜRÜNE KATILACAKLAR

İlgili mevzuat kapsamında yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim almadan doğrudan sınava katılma hakkı olan adaylar (örneğin; iş sağlığı ve güvenliği lisans programını tamamlayanlar, iş sağlığı uzmanları, iş güvenliği yüksek lisansı yapmış mühendisler), sınav başvurularını İSG-KATİP’te belirtilen tarih olan en geç 15 MART 2024 saat 23:59’a kadar tamamlamalıdır. Mezuniyet bilgileri YÖKSİS üzerinden çekilecektir, bu nedenle diploması YÖKSİS’te kayıtlı olmayan adayların üniversiteleri ile iletişime geçerek diplomalarını YÖKSİS’e kaydettirmeleri gerekmektedir.

Sınav başvuruları İSG-KATİP tarafından otomatik olarak değerlendirilecek, başvuru durumu “Başvuru Onaylandı” aşamasına gelecektir. Başvuru durumu şartları sağlamayan adaylar süreci tamamlayamayacak, hata mesajı alacaklardır. Başvuru tamamlanmazsa, program başvuruyu 48 saat sonra iptal edecektir. Başvuru sonrası durumu “Başvuru Onaylandı” olan adayların isimleri ÖSYM’ye bildirilecektir.


DAHA ÖNCEKİ SINAVLARA KATILMAYA HAK KAZANAN ADAYLAR

Doğrudan iş güvenliği uzmanlığı-işyeri hekimliği sınav türünde daha önceki sınavlara katılmaya hak kazanan adaylar, durumlarını kontrol etmek için İSG-KATİP’te yer alan “Süreç Yönetimi” > “Sınav Başvuruları” menüsünden bilgilerini kontrol etmelidirler. Başvuru durumu “Başvuru Onaylandı” şeklinde olan adayların bilgileri otomatik olarak ÖSYM’ye bildirilecek, bu adayların İSG-KATİP’ten başvuru veya evrak göndermesine gerek olmayacaktır. Yetkilendirilmiş eğitim kurumlarında eğitim almış adaylar, eğitim bilgilerini “Kişi/Kurum/Ekipman Kartı” > “Kişi Bilgileri” > “Kişi Kartı Bilgilerim” > “İSG Eğitim Bilgilerim” sekmesinden kontrol edebilirler.

Eğitimini başarıyla tamamlayan adayların bilgileri (devamsızlık süresini aşmayan ve uygulamalı eğitimi belirtilen tarihe kadar onaylananlar) ÖSYM’ye otomatik olarak bildirilecek, bu adayların İSG-KATİP’ten başvuru veya evrak göndermesine gerek olmayacaktır. Ancak, 15 MART 2024 tarihinden sonra eğitimini tamamlayan adaylar 05 MAYIS 2024 tarihinde yapılacak sınava giremeyeceklerdir.